Dlaczego warto kupować ekologiczne produkty?

To czym się żywimy jest dla nas niezmiernie ważne. Dlaczego? To oczywiste. Jedzenie, które spożywamy to nasze ‚paliwo’, coś co nas napędza, dodaje nam sił, energii, a przede wszystkim wpływa na nasze zdrowie, a w ogromnej mierze także na samopoczucie.

Produkty, na które się decydujemy wpływają zatem nie tylko na nasz wygląd, czy też kondycję organizmu, ale i na stan naszej psychiki. Warto zatem dobrze się zastanowić nad naszą dietą oraz nad tym czy nie wymaga ona pewnych modyfikacji.
Podstawową zasadą w zdrowym odżywianiu się jest odstawienie produktów wysokotłuszczowych, fast foodów, białego pieczywa, frytki, chipsy, sosy, oraz wszystkie te, które są mocno przetworzone i posiadają dużą ilość chemicznych dodatków.

Co zatem jeść? Zalecane jest ciemnie pieczywo, kaszy, makarony, chude mięso oraz ryby, warzywa i owoce, czy też ostre przyprawy, które przyśpieszają nasz metabolizm co oczywiście jest sporym plusem. Jednakże czy jest to naprawde wszystko co moglibyśmy dla siebie zrobić w kwestii zdrowego odżywiania się? Oczywiście, że nie. Na chwilę obecną mamy o wiele, wiele większe możliwości niż jedynie zmiana pieczywa czy zwiększenie ilości spożywanych owoców oraz warzyw.
Zdrowa żywność to głównie tak zwane eko produkty. Czym one są oraz czym różnią się od tych standardowych? Bio produkty to produkty, które wytwarzane są w jak najbardziej korzystnych dla nich warunkach. Przykład?

Bardzo proszę. Są to jaja od kur, które były hodowane na wolnym wybiegu, nie natomiast w ciasnej klatce ściśnięte wraz z innymi kurczakami, nie wypuszczane na wybieg, a także słabo karmione. Produkt nazywamy produktem bio, eko bądź organic w momencie, w którym procent ekologicznej produkcji podczas jego wytwarzania przewyższy 95 %. Jest to zatem dość spore wymaganie stawiane przedsiębiorcom.

Certyfikat ekologiczny
Certyfikat ekologiczny tzw. „ekolistek”

Dzięki temu jednak, spożywamy o wiele zdrowszą żywność niż ta, którą znajdziemy na co dzień na sklepowych półkach. Gdzie nabyć takie jedzenie? Coraz częściej spotykamy się z osobnymi regałami przeznaczonymi dla bio, eko i organic w obiektach, w których sprzedaje się żywność, jednakże nie jest to jest na tyle rozpowszechnione żeby nie mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem takiej żywności. Na pomoc przychodzi tutaj sklep ekologiczny. Jest ich mało, jednakże zainteresowanie stale rośnie więc wpływa to na powoli powiększającą się liczbę takich miejsc. Jeżeli w naszym mieście nie ma takiego sklepu nie ma problemu – zdrową żywność kupimy także przez internet. To jak się odżywiamy zależy już zatem jedynie od naszych chęci, wymówki o braku dostępu do produktów mogą zostać szybko zanegowane.
Dlaczego bio, a nie jedzenie konwencjonalne? Powodów jest wiele, a są bardzo proste. Owoce oraz warzywa ekologiczne zawierają zdecydowanie mniej pestycydów i rakotwórczych metali ciężkich, więcej witamin; mięso od zwierząt z farm przemysłowych mają zdecydowanie mniej składników odżywczych, a więcej tłuszczów (w przypadku kurczaków nawet o 50% !); mleko od krów z pastwisk zawiera nawet o 180% więcej beta-karotenu i nawet o 100% więcej kwasów omega-3 niż to od krów zamkniętych w oborach! Żywność bio/eko nie zawiera żadnych ulepszaczy, konserwantów, czy GMO, nie jest zatem w żaden sposób przetwarzana, a wręcz przeciwnie. Produkty mają bardzo dobry skład, a uprawy, których efekty wchodzą później w ich skład, odbywają się w sposób kontrolowany, bez żadnych sztucznych nawozów ani tym podobnych.
Zdrowa żywność to ratunek dla naszego zdrowia oraz komfortu psychicznego. Co ważne, jest to plus nie tylko dla nas, ale i dla zwierząt, które się do produkcji tej żywności przyczyniają. Eko produkty to zdecydowanie większy zastrzyk witamin dla naszych organizmów niż w przypadku spożywania tych konwencjonalnych. To jak się dzisiaj odżywiamy to na chwilę obecną świadomy wybór i nie można temu zaprzeczyć. Rynek daje nam spore pole do popisu w tej kwestii, a to co z tym zrobimy jest już tylko i wyłącznie naszą decyzją. Zanim jednak ją podejmiemy, warto dokładnie się zastanowić nad wszystkimi plusami oraz minusami danego rozwiązania oraz skutkach jakie mogą one przynieść w przyszłości – nie tylko dla nas.